Power Management IC Development Tools LM25574 BUILD IT BOARD
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | TSSOP, |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Factory Lead Time | 12 weeks |
| Other features | ADJ OUTPUT VOLTAGE IS BELOW 1.225V |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 42 V |
| Minimum input voltage | 6 V |
| Nominal input voltage | 24 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 5 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum output current | 0.8 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BUCK |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 4.4 mm |
| LM25574BLDT | LM25574EVAL | |
|---|---|---|
| Description | Power Management IC Development Tools LM25574 BUILD IT BOARD | Power Management IC Development Tools LM25574 EVAL BOARD |