
Power Management IC Development Tools LM5115 EVAL BOARD
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Power Management IC Development Tools |
| RoHS | Details |
| Product | Evaluation Boards |
| Type | Primary/Secondary Side Controllers |
| Tool Is For Evaluation Of | LM5115 |
| Input Voltage | 7 V to 70 V |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Description/Function | Wide Range Synchronous Buck Controlle |
| Dimensions | 3 in x 1.7 in x 0.43 i |
| Output Current | 6 A |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| LM5115DCEVAL | LM5115EVAL | |
|---|---|---|
| Description | Power Management IC Development Tools LM5115 EVAL BOARD | Power Management IC Development Tools SHOULD USE W/LM5025A EVAL BD |
| Product Attribute | Attribute Value | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Product Category | Power Management IC Development Tools | Power Management IC Development Tools |
| RoHS | Details | Details |
| Product | Evaluation Boards | Development Kits |
| Factory Pack Quantity | 1 | 1 |