
RISC Microcontroller,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8265031964 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 3A991.A.3 |
| Samacsys Description | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 30WLCSP |
| Samacsys Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Samacsys Modified On | 2023-03-07 16:10:32 |
| Has ADC | YES |
| Address bus width | |
| bit size | 32 |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-609 code | e1 |
| length | 2.31 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of I/O lines | 24 |
| Number of terminals | 30 |
| PWM channel | YES |
| encapsulated code | VFBGA |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH |
| speed | 40.8 MHz |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 1.65 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN SILVER COPPER |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.4 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| width | 2.69 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER, RISC |