Film Capacitor,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 7057677186 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.35 |
| Other features | ESR IS MEASURED AT 100KHZ, RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ AND 70CEL |
| capacitance | 0.047 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| diameter | 15 mm |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| ESR | 23 mΩ |
| length | 33 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE |
| Package form | AXIAL |
| method of packing | BULK |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 630 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 2000 V |
| ripple current | 6000 mA |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | WIRE |