
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2.2uF
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1171236529 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 2.2 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| diameter | 4 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM |
| ESR | 10000 mΩ |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 7 mm |
| Manufacturer's serial number | ECEA-KG(50V) |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| ripple current | 36 mA |
| series | ECEA-KG(50V) |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 1.5 mm |
