RF BNC Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Jack
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | IMS Connector Systems Gmbh |
| Reach Compliance Code | compli |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| subject depth | 0.89 inch |
| Body diameter | 0.38 inch |
| Body/casing type | JACK |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF BNC CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact resistance | 2.5 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Durability | 500 Cycles |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| MIL compliance | YES |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 4 GHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| reliability | MIL-C-39012 |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 1 |
| voltage standing wave ratio | 1.1 |
| Base Number Matches | 1 |