RF SMA/SSMA Connector, 1 Contact(s), Female, Panel Mount, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 304105362 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| subject depth | 0.488 inch |
| Body diameter | 0.161 inch |
| Body/casing type | JACK |
| Cable type | SEMI-RIGID |
| Characteristic impedance | 75 Ω |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V |
| Durability | 500 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE AND PANEL |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 1.65 GHz |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Panel mounting | YES |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | GOLD |
| Shell material | BRASS |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 1 |
| voltage standing wave ratio | 1.4 |