RF SMBA Connector, 1 Contact(s), Female, Locking, Jack
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | IMS Connector Systems Gmbh |
| Reach Compliance Code | compli |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.366 inch |
| subject depth | 1.039 inch |
| body length | 0.366 inch |
| Body/casing type | JACK |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF SMBA CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact resistance | 5 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V |
| Durability | 50 Cycles |
| Insertion loss | 0.1 dB |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 6 GHz |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Rated current (signal) | 1 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Total number of contacts | 1 |
| Base Number Matches | 1 |
| 4101.SMBA.1D10.029 | 4101.SMBA.1F10.029 | 4101.SMBA.1E10.039 | 4101.SMBA.1E10.029 | 4101.SMBA.1D10.039 | 4101.SMBA.1C10.039 | 4101.SMBA.1C10.029 | 4101.SMBA.1X10.0X9 | 4101.SMBA.1N10.029 | 4101.SMBA.1I10.039 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RF SMBA Connector, 1 Contact(s), Female, Locking, Jack | RF SMBA Connector, 1 Contact(s), Female, Locking, Jack | RF SMBA Connector, 1 Contact(s), Female, Locking, Jack | RF SMBA Connector, 1 Contact(s), Female, Locking, Jack | RF SMBA Connector, 1 Contact(s), Female, Locking, Jack | RF SMBA Connector, 1 Contact(s), Female, Locking, Jack | RF SMBA Connector, 1 Contact(s), Female, Locking, Jack | RF SMB Connector, Male, Cable Mount, Plug | RF SMBA Connector, 1 Contact(s), Female, Locking, Jack | RF SMBA Connector, 1 Contact(s), Female, Locking, Jack |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli | unknown | compliant | compliant |
| Body/casing type | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK | PLUG | JACK | JACK |
| Connector type | RF SMBA CONNECTOR | RF SMBA CONNECTOR | RF SMBA CONNECTOR | RF SMBA CONNECTOR | RF SMBA CONNECTOR | RF SMBA CONNECTOR | RF SMBA CONNECTOR | RF SMB CONNECTOR | RF SMBA CONNECTOR | RF SMBA CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | MALE | FEMALE | FEMALE |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Maker | IMS Connector Systems Gmbh | IMS Connector Systems Gmbh | IMS Connector Systems Gmbh | IMS Connector Systems Gmbh | IMS Connector Systems Gmbh | IMS Connector Systems Gmbh | IMS Connector Systems Gmbh | IMS Connector Systems Gmbh | - | - |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | - | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.366 inch | 0.366 inch | 0.366 inch | 0.366 inch | 0.366 inch | 0.366 inch | 0.366 inch | - | 0.366 inch | 0.366 inch |
| subject depth | 1.039 inch | 1.039 inch | 1.039 inch | 1.039 inch | 1.039 inch | 1.039 inch | 1.039 inch | - | 1.039 inch | 1.039 inch |
| body length | 0.366 inch | 0.366 inch | 0.366 inch | 0.366 inch | 0.366 inch | 0.366 inch | 0.366 inch | - | 0.366 inch | 0.366 inch |
| Characteristic impedance | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | - | 50 Ω | 50 Ω |
| Contact resistance | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ | - | 5 mΩ | 5 mΩ |
| Contact style | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX | - | COAX | COAX |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | - | 750VAC V | 750VAC V |
| Durability | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | - | 50 Cycles | 50 Cycles |
| Insertion loss | 0.1 dB | 0.1 dB | 0.1 dB | 0.1 dB | 0.1 dB | 0.1 dB | 0.1 dB | - | 0.1 dB | 0.1 dB |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | - | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | - | LOCKING | LOCKING |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 |
| Maximum operating frequency | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | - | 6 GHz | 6 GHz |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | - | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | - | 1 A | 1 A |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Total number of contacts | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |