Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 16.384MHz Nom, ROHS COMPLIANT, ULTRA MINIATURE, CERAMIC, SMD, 4 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1505261070 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, ULTRA MINIATURE, CERAMIC, SMD, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Mainland China, Taiwan |
| YTEOL | 7.23 |
| Other features | TAPE AND REEL |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 10 µW |
| frequency stability | 0.0015% |
| frequency tolerance | 15 ppm |
| load capacitance | 8.5 pF |
| Manufacturer's serial number | TZ0847A |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 16.384 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -35 °C |
| physical size | L3.2XB2.5XH0.7 (mm)/L0.126XB0.098XH0.028 (inch) |
| Series resistance | 80 Ω |
| surface mount | YES |