
aluminum electrolytic capacitors - snap In 12000uf 25v 20%
| Parameter Name | Attribute value |
| Manufacture | Cornell Dubilie |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap I |
| RoHS | Yes |
| Capacitance | 0.012 Farad |
| Voltage Rating DC | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Diamete | 22 mm |
| Length | 45 mm |
| Lead Spacing | 10 mm |
| Produc | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Factory Pack Quantity | 200 |
| Termination Style | Snap I |
| Unit Weigh | 28 g |