Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 360000ohm, 500V, 2% +/-Tol, 150ppm/Cel, Through Hole Mount, AXIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1650809413 |
| package instruction | AXIAL LEADED |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.8 |
| Other features | SEMI PRECISION |
| JESD-609 code | e0 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE |
| Rated power dissipation(P) | 2 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| Guideline | MIL-R-22684 |
| resistance | 360000 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| surface mount | NO |
| technology | METAL FILM |
| Temperature Coefficient | 150 ppm/°C |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 2% |
| Operating Voltage | 500 V |