
wirewound resistors - chassis mount cjt 100w 820r 5% lead
| Parameter Name | Attribute value |
| Manufacture | TE Connectivity |
| Product Category | Wirewound Resistors - Chassis Mou |
| RoHS | Yes |
| Resistance | 820 Ohms |
| Power Rating | 100 W |
| Tolerance | 5 % |
| Temperature Coefficie | 440 PPM / C |
| Case Heigh | 40 mm |
| Case Length | 165 mm |
| Case Width | 20 mm |
| Produc | Power Resistors Wirewound Aluminum Housed |
| Factory Pack Quantity | 10 |
| Termination Style | Solder Lug |
| Type | Aluminium Enclosed Resistors |
| Voltage Rating | 1 kV |
