
switching power supplies 15.02w 48v 0.313a
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | MEAN WELL |
| package instruction | PACKAGE-6/5 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Other features | ALSO OPERATE WITH 120-370VDC |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | AC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Maximum input voltage | 264 V |
| Minimum input voltage | 85 V |
| Nominal input voltage | 115 V |
| JESD-30 code | R-XXFM-X5 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Maximum output voltage | 52.8 V |
| Minimum output voltage | 43.2 V |
| Nominal output voltage | 48 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UNSPECIFIED |
| Maximum total power output | 15.02 W |
| Fine-tuning/adjustable output | YES |
| EPS-15-48 | EPS-15-24 | EPS-15-3.3 | EPS-15-12 | EPS-15-5 | EPS-15-27 | EPS-15-36 | EPS-15-7.5 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | switching power supplies 15.02w 48v 0.313a | switching power supplies 15w 24v 0.625a | switching power supplies 9.9W 3.3V 3A | switching power supplies 15w 12v 1.25a | switching power supplies 15w 5V 3A | AC/DC CONVERTER 27V 15W | AC/DC CONVERTER 36V 15W | AC/DC CONVERTER 7.5V 15W |