IC,LOGIC GATE,3 3-INPUT AND,S-TTL,DIP,14PIN,CERAMIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| JESD-30 code | R-XDIP-T14 |
| Logic integrated circuit type | AND GATE |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Filter level | MIL-STD-883 Class B (Modified) |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| SNC54S15J | SN74LS15N1 | SNC54S15W | SN74S15NP1 | SN74S15N1 | SN74LS15NP1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,LOGIC GATE,3 3-INPUT AND,S-TTL,DIP,14PIN,CERAMIC | IC,LOGIC GATE,3 3-INPUT AND,LS-TTL,DIP,14PIN,PLASTIC | IC,LOGIC GATE,3 3-INPUT AND,S-TTL,FP,14PIN,CERAMIC | IC,LOGIC GATE,3 3-INPUT AND,S-TTL,DIP,14PIN,PLASTIC | IC,LOGIC GATE,3 3-INPUT AND,S-TTL,DIP,14PIN,PLASTIC | IC,LOGIC GATE,3 3-INPUT AND,LS-TTL,DIP,14PIN,PLASTIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| JESD-30 code | R-XDIP-T14 | R-PDIP-T14 | R-XDFP-F14 | R-PDIP-T14 | R-PDIP-T14 | R-PDIP-T14 |
| Logic integrated circuit type | AND GATE | AND GATE | AND GATE | AND GATE | AND GATE | AND GATE |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DFP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | DIP14,.3 | FL14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| surface mount | NO | NO | YES | NO | NO | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| package instruction | - | DIP, DIP14,.3 | - | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 |