CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 10 V, 15 uF, SURFACE MOUNT, 2312, CHIP, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 2136037257 |
| package instruction | , 2312 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Country Of Origin | Israel, Mainland China |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Description | Solid Tantalum Surface Mount Capacitors TANTAMOUNT(TM) Molded Case, HI-TMP® High Temperature 150 °C, Automotive Grade |
| Samacsys Manufacturer | Vishay |
| Samacsys Modified On | 2020-09-21 20:12:14 |
| YTEOL | 6.92 |
| Other features | ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ |
| capacitance | 15 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| ESR | 1800 mΩ |
| high | 2.5 mm |
| leakage current | 0.001 mA |
| length | 6 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 10 V |
| Guideline | AEC-Q200 |
| ripple current | 250 mA |
| size code | 2512 |
| surface mount | YES |
| Delta tangent | 0.06 |
| Terminal shape | J BEND |
| width | 3.2 mm |