
Film Capacitor,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 7052893837 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.1 |
| Other features | CAPACITANCE SECOND VALUE IS 10 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 440 |
| capacitance | 20 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 73.914 mm |
| Installation features | CHASSIS MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Network Type | ISOLATED C NETWORK |
| Number of components | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package form | Chassis Mount |
| positive tolerance | 10% |
| surface mount | NO |
| technology | METALLIZED FILM |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal shape | BINDING POST |