
transmitter RF alpha 5.4V 433mhz
| Parameter Name | Attribute value |
| Datasheets | |
| ALPHA-TX,RX | |
| Product Photos | |
| ALPHA-TX433S | |
| Standard Package | 1 |
| Category | RF/IF and RFID |
| Family | RF Transmitters |
| Packaging | Bulk |
| Frequency | 433MHz |
| Applications | - |
| Modulation or Protocol | FSK |
| Data Rate (Max) | 115.2kbps |
| Power - Outpu | 7dbm |
| Current - Transmitting | 11mA |
| Data Interface | Solder Pad |
| Antenna Connec | PCB, Surface Mou |
| Memory Size | - |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 2.2 V ~ 5.4 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | Module |
| Other Names | ALPHATX433S |

| ALPHA-TX433S | ALPHA-RX433S | ALPHA-RX915S | ALPHA-TX915S | |
|---|---|---|---|---|
| Description | transmitter RF alpha 5.4V 433mhz | receiver RF alpha 5.4V 433mhz | receiver RF alpha 5.4V 915mhz | transmitter RF alpha 5.4V 915mhz |