
2.54mm (.100") pitch SL? crimp housing, dual row, version B, polarized, 34 circuits
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.199 inch |
| subject depth | 0.6 inch |
| body length | 1.699 inch |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 30 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | 70450 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 34 |
| Base Number Matches | 1 |

| 022-55-2342 | 022-55-2042 | 704500050 | 022-55-2282 | 022-55-2442 | 022-55-2382 | 022-55-2462 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 2.54mm (.100") pitch SL? crimp housing, dual row, version B, polarized, 34 circuits | 4 CONTACT(S), FEMALE, TWO PART BOARD CONNECTOR, CRIMP | 4 CONTACT(S), FEMALE, TWO PART BOARD CONNECTOR, CRIMP | 2.54mm (.100") pitch SL? crimp housing, dual row, version B, polarized, 28 circuits | 2.54mm (.100") pitch SL crimp housing, dual row, version B, polarized, 44 circuits | 2.54mm (.100") pitch SL? crimp housing, dual row, version B, polarized, 38 circuits | 2.54mm (.100") pitch SL? crimp housing, dual row, version B, polarized, 46 circuits |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | - | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Molex | - | - | Molex | - | Molex | Molex |
| Reach Compliance Code | compli | compli | - | compli | compli | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.199 inch | 0.199 inch | - | 0.199 inch | 0.199 inch | 0.199 inch | 0.199 inch |
| subject depth | 0.6 inch | 0.6 inch | - | 0.6 inch | 0.6 inch | 0.6 inch | 0.6 inch |
| body length | 1.699 inch | 0.199 inch | - | 1.399 inch | 2.199 inch | 1.899 inch | 2.299 inch |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | - | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | - | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 30 mΩ | 30 mΩ | - | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | - | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V | 1500VAC V | - | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | - | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | - | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | - | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | 70450 | 70450 | - | 70450 | 70450 | 70450 | 70450 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | - | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | - | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation type | CABLE | CABLE | - | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | - | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | - | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | - | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Termination type | CRIMP | CRIMP | - | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP |
| Total number of contacts | 34 | 4 | - | 28 | 44 | 38 | 46 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - | - | 1 | 1 | 1 |