
2.00mm (.079") pitch vhdm? board-to-board daughtercard receptacle, right angle,8-row, 3 blade power module, 3 circuits, mating blade length: 9.00mm (.354") blade
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | VHDM, STAGGERED CONFIGURATION, SURFACE MOUNT AVAILABLE |
| body width | 0.233 inch |
| subject depth | 1.301 inch |
| body length | 0.79 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact arrangement | S0P3 |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact resistance | 3 mΩ |
| Contact style | BLADE PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Durability | 200 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 4.0032 N |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) |
| MIL compliance | NO |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| Number of rows loaded | 8 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 10 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.11 inch |
| Terminal pitch | 2 mm |
| Termination type | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 3 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 |

| 74026-8212 | USP-3 | 74026-8111 | 74026-8112 | 74026-8114 | 74026-8232 | 74026-8221 | 74026-8122 | 74026-8141 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 2.00mm (.079") pitch vhdm? board-to-board daughtercard receptacle, right angle,8-row, 3 blade power module, 3 circuits, mating blade length: 9.00mm (.354") blade | Packaging Information / Reference Pattern Layout Dimensions | 2.00mm (.079") pitch vhdm? board-to-board daughtercard receptacle, right angle8-row, 3 blade power module, 3 circuits, mating blade length: 7.50mm (.295") blade | 2.00mm (.079") pitch vhdm? board-to-board daughtercard receptacle, right angle8-row, 3 blade power module, 3 circuits, mating blade length: 7.50mm (.295") blade | 2.00mm (.079") pitch vhdm? board-to-board daughtercard receptacle, right angle8-row, 3 blade power module, 3 circuits, mating blade length: 7.50mm (.295") blade | 2.00mm (.079") pitch vhdm? board-to-board daughtercard receptacle, right angle8-row, 3 blade power module, 3 circuits, mating blade length: 9.00mm (.354") blade | 2.00mm (.079") pitch vhdm? board-to-board daughtercard receptacle, right angle,8-row, 3 blade power module, 3 circuits, mating blade length: 9.00mm (.354") blade | 2.00mm (.079") pitch vhdm? board-to-board daughtercard receptacle, right angle8-row, 3 blade power module, 3 circuits, mating blade length: 7.50mm (.295") blade | 2.00mm (.079) pitch vhdm? board-to-board daughtercard receptacle, right angle8-row, 3 blade power module, 3 circuits, mating blade length: 7.50mm (.295) blade |
| Is it lead-free? | Lead free | - | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | unknow | - | compli | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | VHDM, STAGGERED CONFIGURATION, SURFACE MOUNT AVAILABLE | - | VHDM, STAGGERED CONFIGURATION, SURFACE MOUNT AVAILABLE | VHDM, STAGGERED CONFIGURATION, SURFACE MOUNT AVAILABLE | VHDM, STAGGERED CONFIGURATION, SURFACE MOUNT AVAILABLE | VHDM, STAGGERED CONFIGURATION, SURFACE MOUNT AVAILABLE | VHDM, STAGGERED CONFIGURATION, SURFACE MOUNT AVAILABLE | VHDM, STAGGERED CONFIGURATION, SURFACE MOUNT AVAILABLE | VHDM, STAGGERED CONFIGURATION, SURFACE MOUNT AVAILABLE |
| body width | 0.233 inch | - | 0.233 inch | 0.233 inch | 0.233 inch | 0.233 inch | 0.233 inch | 0.233 inch | 0.233 inch |
| subject depth | 1.301 inch | - | 1.301 inch | 1.301 inch | 1.301 inch | 1.301 inch | 1.301 inch | 1.301 inch | 1.301 inch |
| body length | 0.79 inch | - | 0.79 inch | 0.79 inch | 0.79 inch | 0.79 inch | 0.79 inch | 0.79 inch | 0.79 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | - | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | - | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact arrangement | S0P3 | - | S0P3 | S0P3 | S0P3 | S0P3 | S0P3 | S0P3 | S0P3 |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE | - | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Contact resistance | 3 mΩ | - | 3 mΩ | 3 mΩ | 3 mΩ | 3 mΩ | 3 mΩ | 3 mΩ | 3 mΩ |
| Contact style | BLADE PIN-SKT | - | BLADE PIN-SKT | BLADE PIN-SKT | BLADE PIN-SKT | BLADE PIN-SKT | BLADE PIN-SKT | BLADE PIN-SKT | BLADE PIN-SKT |
| DIN compliance | NO | - | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V | - | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V |
| Durability | 200 Cycles | - | 200 Cycles | 200 Cycles | 200 Cycles | 200 Cycles | 200 Cycles | 200 Cycles | 200 Cycles |
| Filter function | NO | - | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | - | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| maximum insertion force | 4.0032 N | - | 4.0032 N | 4.0032 N | 4.0032 N | 4.0032 N | 4.0032 N | 4.0032 N | 4.0032 N |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω | - | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | - | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | - | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) |
| MIL compliance | NO | - | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | - | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO | - | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation option 1 | LOCKING | - | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE | - | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | - | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | - | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| Number of rows loaded | 8 | - | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | - | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | - | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Plating thickness | 30u inch | - | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 10 A | - | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A |
| reliability | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.11 inch | - | 0.11 inch | 0.11 inch | 0.11 inch | 0.11 inch | 0.11 inch | 0.11 inch | 0.11 inch |
| Terminal pitch | 2 mm | - | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm |
| Termination type | PRESS FIT | - | PRESS FIT | PRESS FIT | PRESS FIT | PRESS FIT | PRESS FIT | PRESS FIT | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 3 | - | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | - | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |