
ROCKER SWITCH, SPST, LATCHED, PANEL MOUNT, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1679712712 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator color | GREEN |
| Actuator length | 0.294 inch |
| Actuator material | POLYCARBONATE |
| Actuator type | ROCKER |
| Other features | ROHS COMPL, GREEN TRANSLUCENT |
| body width | 14 mm |
| body height | 19.66 mm |
| Body length or diameter | 34.01 mm |
| center contact material | COIN SILVER |
| Center contact plating | SILVER |
| Contact (AC) maximum rated power R load | 0.25HP@125VAC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 15A@125VAC |
| Maximum contact current (AC) | 15 A |
| Contact function | ON-OFF |
| Maximum contact voltage (AC) | 125 V |
| Dielectric withstand voltage | 1000VRMS V |
| Electrical life | 10000 Cycle(s) |
| End contact material | COIN SILVER |
| End contact plating | SILVER |
| Shell material | NYLON |
| illumination | GREEN LAMP |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| JESD-609 code | e4 |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | SPST |
| Switch type | ROCKER SWITCH |
| Terminal surface | Silver (Ag) |
| Terminal length | 0.394 inch |
| Termination type | QUICK CONNECT |