General Purpose Inductor, 47uH, 5%, 1 Element, SMD, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1820616888 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 5.8 |
| uppercase and lowercase codes | 1111 |
| structure | Rectangular |
| DC Resistance | 8.5 Ω |
| Nominal inductance(L) | 47 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 2.54 mm |
| Package length | 2.8 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 2.67 mm |
| method of packing | Tray |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 53 |
| Maximum rated current | 0.054 A |
| self resonant frequency | 11 MHz |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | GOLD |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 2.5 MHz |
| Tolerance | 5% |
