D Subminiature Connector
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1839592359 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 8.5 |
| Other features | STANDARD: MIL-DTL-24308 |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.375 inch |
| body length | 2.09 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 7.3 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Durability | 500 Cycles |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| maximum insertion force | 5 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | POLYETHYLENE/THERMOSET |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation type | CABLE |
| Number of connectors | ONE |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Rated current (power) | 7.5 A |
| Guideline | MIL |
| Shell surface | CADMIUM |
| Shell material | BRASS/STEEL |
| Housing size | 3/B |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 25 |
| Maximum wire diameter | 20 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG |
| Evacuation force-minimum value | 5 N |
