
Board Connector, 40 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Black Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 304369852 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.098 inch |
| body length | 2 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 30 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Insulation resistance | 3000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 40 |

| DBCPHC4540AG1 | DBCPHC4513AG1 | DBCPHC4513AT1 | |
|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 40 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 13 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 13 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Black Insulator, Receptacle |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| body width | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch |
| body length | 2 inch | 0.65 inch | 0.65 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | AU | SN |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Insulation resistance | 3000000000 Ω | 3000000000 Ω | 3000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Plug contact pitch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL | UL | UL |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 40 | 13 | 13 |
| Plating thickness | FLASH inch | FLASH inch | - |
| Maker | - | DUBILIER | DUBILIER |
| Is Samacsys | - | N | N |
| Manufacturer's serial number | - | C45 | C45 |
| reliability | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 |