Ceramic Capacitor, Ceramic, -/+30ppm/Cel TC, 0.0000022uF, 0202
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1232334240 |
| package instruction | , 0202 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.0000022 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| Custom functions | Full Custom Capabilities |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 0.229 mm |
| length | 0.508 mm |
| Manufacturer's serial number | CSM |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| Guideline | MIL-C-49464 |
| series | CSM |
| size code | 0202 |
| Temperature Coefficient | 30ppm/Cel ppm/°C |
| width | 0.508 mm |