
Single Color LED, Yellow, Diffused Amber, T-1, 3mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Kingbright |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| color | YELLOW |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | DIFFUSED AMBER |
| Nominal luminous intensity | 10.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5 mm |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| peak wavelength | 590 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 60 deg |
| Base Number Matches | 1 |

| L34ADTNR254 | L34ADTNR5/7 | L34YDTNR5/7 | L34IDTNR254 | L34YDTNR254 | L34GDTNR5/7 | L34IDTNR5/7 | L34GDTNR254 | L34HDTNR254 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Yellow, Diffused Amber, T-1, 3mm, | T-1 SINGLE COLOR LED, YELLOW, 3 mm | T-1 SINGLE COLOR LED, YELLOW, 3 mm | Single Color LED, High Efficiency Red, Diffused Red, T-1, 3mm, | Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1, 3mm, | T-1 SINGLE COLOR LED, GREEN, 3 mm | T-1 SINGLE COLOR LED, HIGH EFFICIENCY RED, 3 mm | Single Color LED, Green, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Bright Red, Diffused Red, T-1, 3mm, |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | unknown | compliant | compliant | unknown | unknown | compliant | compliant |
| color | YELLOW | YELLOW | YELLOW | HIGH EFFICIENCY RED | YELLOW | GREEN | HIGH EFFICIENCY RED | GREEN | BRIGHT RED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.025 A | 0.03 A | 0.025 A | 0.025 A |
| Lens type | DIFFUSED AMBER | DIFFUSED AMBER | DIFFUSED | DIFFUSED RED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED RED | DIFFUSED | DIFFUSED RED |
| Nominal luminous intensity | 10.0 mcd | 10.0 mcd | 10.0 mcd | 25.0 mcd | 10.0 mcd | 20.0 mcd | 25.0 mcd | 20.0 mcd | 3.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| method of packing | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL |
| peak wavelength | 590 nm | 590 nm | 590 nm | 627 nm | 590 nm | 565 nm | 627 nm | 565 nm | 700 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| T code | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 5 mm | 5 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 5 mm | 5 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| perspective | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg |
| Maker | Kingbright | Kingbright | Kingbright | Kingbright | Kingbright | Kingbright | - | Kingbright | Kingbright |
| ECCN code | EAR99 | - | - | EAR99 | EAR99 | - | - | EAR99 | EAR99 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |