Rectifier Diode,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1237393918 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | USA |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.05 |
| application | ULTRA FAST SOFT RECOVERY |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.55 V |
| JEDEC-95 code | TO-254AA |
| JESD-30 code | S-XSFM-P3 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 500 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 30 A |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Guideline | MIL-19500 |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 600 V |
| Maximum reverse current | 100 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.08 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | SINGLE |