Optoelectronic Device,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 100895639 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color@wavelength | Amber |
| Maximum forward voltage | 2.8 V |
| JESD-609 code | e0 |
| minimum luminous intensity | 0.005 cd |
| Number of LEDs in the array | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| peak wavelength | 635 nm |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |