QUAD 1-CHANNEL, SGL POLE SGL THROW SWITCH, CDIP14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | CERAMIC, DIP-14 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPST |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 19.43 mm |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| normal position | NO |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 2000 Ω |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| output | SEPARATE OUTPUT |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5/15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 18 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| Maximum connection time | 70 ns |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | GOLD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| total dose | 100k Rad(Si) V |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |