
Power Supply Module,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 145007361155 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Mainland China, Taiwan |
| ECCN code | EAR99 |
| Date Of Intro | 2018-01-16 |
| Samacsys Manufacturer | RECOM Power |
| Samacsys Modified On | 2021-04-16 17:53:23 |
| YTEOL | 7.3 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Certification | UL, EN, CSA |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Efficiency (main output) | 90% |
| Maximum input voltage | 36 V |
| Minimum input voltage | 18 V |
| Nominal input voltage | 24 V |
| JESD-30 code | S-XDMA-P6 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 25.4 mm |
| Maximum grid adjustment rate | 0.5% |
| Maximum load regulation | 1% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 2 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 0.416 A |
| Maximum output voltage | 12.12 V |
| Minimum output voltage | 11.88 V |
| Nominal output voltage | 12 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DMA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 255 |
| Protect | SHORT CIRCUIT; OUTPUT OVER VOLTAGE; OVER LOAD |
| Ripple voltage (main output) | 0.02121 Vrms |
| Maximum seat height | 10.4 mm |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 5 |
| Maximum total power output | 10 W |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| Warm up time | 0.03 s |
| width | 25.4 mm |