Current Regulator Diode, 0.68mA I(S), 1.15V V(L), Silicon, DIE-1
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1409784726 |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | DIE-1 |
| Contacts | 1 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | CURRENT REGULATOR DIODE |
| JESD-30 code | S-XUUC-N1 |
| JESD-609 code | e3 |
| Maximum knee impedance | 400000 Ω |
| Maximum limit voltage | 1.15 V |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Maximum power dissipation | 0.475 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal regulation current (Ireg) | 0.68 mA |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V |
| surface mount | YES |
| technology | FIELD EFFECT |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |