
Fixed Resistor, Metal Strip, 1.5W, 0.00887ohm, 1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel, 2010,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 278723622 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Thailand |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.5 |
| structure | Chip |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 0.7 mm |
| Package length | 5 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 2.5 mm |
| method of packing | TR |
| Rated power dissipation(P) | 1.5 W |
| resistance | 0.00887 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | MS |
| size code | 2010 |
| technology | METAL STRIP |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Terminal surface | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Tolerance | 1% |

