DDR DRAM,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 2069476937 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 4.72 |
| access mode | DUAL BANK PAGE BURST |
| Other features | SELF REFRESH |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 333.3 MHz |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PBGA-B63 |
| length | 10 mm |
| memory density | 2147483648 bit |
| Memory IC Type | DDR2 DRAM |
| memory width | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 63 |
| word count | 536870912 words |
| character code | 512000000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 512MX4 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TFBGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA63,9X11,32 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY, THIN PROFILE, FINE PITCH |
| refresh cycle | 8192 |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| self refresh | YES |
| Maximum standby current | 0.02 A |
| Maximum slew rate | 0.205 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 1.9 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 1.8 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| width | 8 mm |