
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 16.1MHz Nom, SMD, 4 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 7219819768 |
| package instruction | SMD, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | AT-CUT;TR, EMBOSSED, 7 INCH |
| Ageing | 3 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 200 µW |
| frequency stability | 0.003% |
| frequency tolerance | 5 ppm |
| load capacitance | 8 pF |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 16.1 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| physical size | L6.0XB3.5XH1.1 (mm)/L0.236XB0.138XH0.043 (inch) |
| Series resistance | 50 Ω |
| surface mount | YES |
