
Radiation-hardened QMLV, 2-MHz PWM controller with synchronous rectification and dead-time setting 0-XCEPT -55 to 125
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 145654283328 |
| YTEOL | 15 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 14 V |
| Minimum input voltage | 4 V |
| JESD-30 code | R-XUUC-N28 |
| length | 4.382 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | UUC |
| Encapsulate equivalent code | DIE OR CHIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Certification status | Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 19.5 mA |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BUCK-BOOST |
| Maximum switching frequency | 2000 kHz |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UNSPECIFIED |
| total dose | 100k Rad(Si) V |
| width | 2.5 mm |