Single Color LED, Yellow, Diffused, 5mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | YELLOW |
| color@wavelength | Yellow |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.025 A |
| JESD-609 code | e0 |
| Lens type | DIFFUSED |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5.6 mm |
| peak wavelength | 583 nm |
| shape | CYLINDRICAL |
| size | 5 mm |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| perspective | 135 deg |
| Base Number Matches | 1 |
| 5309K7 | 5309K5 | |
|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Yellow, Diffused, 5mm, | Single Color LED, Green, Diffused, 5mm, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| color | YELLOW | GREEN |
| color@wavelength | Yellow | Green |
| Configuration | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.025 A | 0.02 A |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| Lens type | DIFFUSED | DIFFUSED |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5.6 mm | 5.6 mm |
| peak wavelength | 583 nm | 565 nm |
| shape | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| size | 5 mm | 5 mm |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| perspective | 135 deg | 135 deg |
| Base Number Matches | 1 | 1 |