
RESISTOR, TEMPERATURE DEPENDENT, NTC, 33000ohm, SURFACE MOUNT, CHIP, 0805
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1511230139 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Description | Chip NTC Thermistors (Sensor), Resistance (at 25?C)=33k?, Resistance Tolerance (at 25?C)=?3% |
| Samacsys Manufacturer | TDK |
| Samacsys Modified On | 2023-03-07 16:10:32 |
| YTEOL | 8.8 |
| JESD-609 code | e3 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 1.3 mm |
| Package length | 2 mm |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT |
| Package width | 1.25 mm |
| method of packing | TR, BLISTER, 7 INCH |
| Rated power dissipation(P) | 0.21 W |
| Rated temperature | 25 °C |
| Guideline | UL |
| resistance | 33000 Ω |
| Resistor type | NTC THERMISTOR |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN OVER NICKEL |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Thermal sensitivity index | 4455 K |
| Thermistor Applications | TEMPERATURE COMPENSATION |
| Tolerance | 5% |