D Type Connector, 5; 5 Contact(s), Male, Solder Terminal, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Positronic Industries |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 1.394 inch |
| subject depth | 0.745 inch |
| body length | 2.088 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Contact arrangement | S0P5; S0P5 |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 8 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Durability | 500 Cycles |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLUE |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | CBDPC |
| Mixed contacts | YES |
| Installation option 2 | JACKSCREW |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | TWO |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 7.5 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Terminal length | 0.17 inch |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 10 |
| Base Number Matches | 1 |