
66mm x 47mm view area, edge lit led backlight with reflector
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Lumex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | GREEN |
| Configuration | COMPLEX |
| Display height | 66 mm |
| Maximum forward current | 0.08 A |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED DISPLAY CLUSTER |