NOR Gate, HCT Series, 4-Func, 2-Input, CMOS
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Harris |
| package instruction | DIE, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | HCT |
| JESD-30 code | X-XUUC-N14 |
| Logic integrated circuit type | NOR GATE |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| propagation delay (tpd) | 20 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Base Number Matches | 1 |
| HCTS02HMSR | 5962R9568201V9A | HCTS02K/SAMPLE | HCTS02D/SAMPLE | HCTS02KMSR | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | NOR Gate, HCT Series, 4-Func, 2-Input, CMOS | NOR Gate, HCT Series, 4-Func, 2-Input, CMOS | NOR Gate, HCT Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, CDFP14 | NOR Gate, HCT Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, CDIP14 | NOR Gate, HCT Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, CDFP14 |
| package instruction | DIE, | DIE, | , | , | DFP, FL14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknow | unknow |
| series | HCT | HCT | HCT | HCT | HCT |
| JESD-30 code | X-XUUC-N14 | X-XUUC-N14 | R-CDFP-F14 | R-CDIP-T14 | R-CDFP-F14 |
| Logic integrated circuit type | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | UNCASED CHIP | UNCASED CHIP | FLATPACK | IN-LINE | FLATPACK |
| propagation delay (tpd) | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | FLAT | THROUGH-HOLE | FLAT |
| Terminal location | UPPER | UPPER | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maker | Harris | - | Harris | Harris | Harris |
| encapsulated code | DIE | DIE | - | - | DFP |