Varistor, 460V, 49J, Through Hole Mount, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 4035851189 |
| package instruction | RADIAL LEADED |
| Reach Compliance Code | compliant |
| YTEOL | 7.25 |
| Circuit RMS maximum voltage | 350 V |
| Maximum energy absorption capacity | 49 J |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 140 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 13.5 mm |
| Package length | 10 mm |
| Package form | Radial |
| Package width | 7.43 mm |
| method of packing | BULK |
| Rated power dissipation(P) | 0.25 W |
| Resistor type | VARISTOR |
| surface mount | NO |
| technology | METAL OXIDE |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 10% |
| Operating Voltage | 460 V |