7 Seg Numeric LED Display, 1-Character, 57mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | FEMA Electronics Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color@wavelength | Red |
| Configuration | Common Anode |
| Display height | 57 mm |
| Maximum forward voltage | 3 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of characters | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY |
| peak wavelength | 700 nm |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 |
