Switching Regulator, Current-mode, 20A, 1000kHz Switching Freq-Max, CMOS
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Harris |
| package instruction | , WAFER |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 45 V |
| Minimum input voltage | 15 V |
| JESD-30 code | X-XUUC-N37 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 37 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output current | 20 A |
| Nominal output voltage | 5.1 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Encapsulate equivalent code | WAFER |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 32 mA |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BOOST |
| Maximum switching frequency | 1000 kHz |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Base Number Matches | 1 |
| HIP5060DW | HIP5060DY | |
|---|---|---|
| Description | Switching Regulator, Current-mode, 20A, 1000kHz Switching Freq-Max, CMOS | Switching Regulator, Current-mode, 20A, 1000kHz Switching Freq-Max, CMOS |
| Maker | Harris | Harris |
| package instruction | , WAFER | , DIE OR CHIP |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 45 V | 45 V |
| Minimum input voltage | 15 V | 15 V |
| JESD-30 code | X-XUUC-N37 | X-XUUC-N37 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 37 | 37 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| Maximum output current | 20 A | 20 A |
| Nominal output voltage | 5.1 V | 5.1 V |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Encapsulate equivalent code | WAFER | DIE OR CHIP |
| Package shape | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 32 mA | 32 mA |
| surface mount | YES | YES |
| Switch configuration | BOOST | BOOST |
| Maximum switching frequency | 1000 kHz | 1000 kHz |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | OTHER | OTHER |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER | UPPER |
| Base Number Matches | 1 | 1 |