UV PLD, 43ns, CMOS, CQFP68, QFP-68
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Cypress Semiconductor |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | QFF, |
| Contacts | 68 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| JESD-30 code | S-CQFP-F68 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 24.13 mm |
| Dedicated input times | 7 |
| Number of I/O lines | 52 |
| Number of terminals | 68 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 7 DEDICATED INPUTS, 52 I/O |
| Output function | MACROCELL |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QFF |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Programmable logic type | UV PLD |
| propagation delay | 43 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 3.683 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 24.13 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-8946804ZA | 5962-8946803ZA | 5962-8946804ZX | 5962-8946803ZX | CY7C342B-20TMB | CY7C342B-25TMB | CY7C342-30TMB | CY7C342-35TMB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | UV PLD, 43ns, CMOS, CQFP68, QFP-68 | UV PLD, 51ns, CMOS, CQFP68, QFP-68 | UV PLD, 43ns, CMOS, CQFP68, QFP-68 | UV PLD, 51ns, CMOS, CQFP68, QFP-68 | UV PLD, 42ns, 128-Cell, CMOS, CQFP68, WINDOWED, CERQUAD-68 | UV PLD, 51ns, 128-Cell, CMOS, CQFP68, WINDOWED, CERQUAD-68 | UV PLD, 60ns, 128-Cell, CMOS, CQFP68, WINDOWED, CERQUAD-68 | UV PLD, 75ns, 128-Cell, CMOS, CQFP68, WINDOWED, CERQUAD-68 |
| Parts packaging code | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP |
| package instruction | QFF, | QFF, | QFF, | QFF, | WINDOWED, CERQUAD-68 | WINDOWED, CERQUAD-68 | WINDOWED, CERQUAD-68 | WINDOWED, CERQUAD-68 |
| Contacts | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| ECCN code | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C |
| JESD-30 code | S-CQFP-F68 | S-CQFP-F68 | S-CQFP-F68 | S-CQFP-F68 | S-CQFP-F68 | S-CQFP-F68 | S-CQFP-F68 | S-CQFP-F68 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm |
| Dedicated input times | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Number of I/O lines | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 |
| Number of terminals | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| organize | 7 DEDICATED INPUTS, 52 I/O | 7 DEDICATED INPUTS, 52 I/O | 7 DEDICATED INPUTS, 52 I/O | 7 DEDICATED INPUTS, 52 I/O | 7 DEDICATED INPUTS, 52 I/O | 7 DEDICATED INPUTS, 52 I/O | 7 DEDICATED INPUTS, 52 I/O | 7 DEDICATED INPUTS, 52 I/O |
| Output function | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QFF | QFF | QFF | QFF | WQFF | WQFF | WQFF | WQFF |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK, WINDOW | FLATPACK, WINDOW | FLATPACK, WINDOW | FLATPACK, WINDOW |
| Programmable logic type | UV PLD | UV PLD | UV PLD | UV PLD | UV PLD | UV PLD | UV PLD | UV PLD |
| propagation delay | 43 ns | 51 ns | 43 ns | 51 ns | 42 ns | 51 ns | 60 ns | 75 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 3.683 mm | 3.683 mm | 3.683 mm | 3.683 mm | 3.683 mm | 3.683 mm | 3.683 mm | 3.683 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| width | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm | 24.13 mm |
| Maker | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor | - | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor |