PHONE CONNECTOR,PCB MNT,8 CONTACTS,SKT,PC TAIL TERMINAL,LATCH
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | TRAY LOADED |
| Board mount options | MOUNTING FLANGE |
| body width | 0.685 inch |
| subject depth | 0.815 inch |
| body length | 0.735 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact style | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Durability | 750 Cycles |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYESTER |
| Installation option 1 | LATCH |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of ports | 1 |
| Plating thickness | 50u inch |
| Rated current (signal) | 0.2 A |
| Guideline | CSA, UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.135 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 8 |
| Base Number Matches | 1 |
| 520243-3 | 215876-6 | 215875-3 | 555166-3 | 555162-3 | 215877-4 | 215876-7 | 557565-1 | 215878-2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | PHONE CONNECTOR,PCB MNT,8 CONTACTS,SKT,PC TAIL TERMINAL,LATCH | PHONE CONNECTOR,PCB MNT,6 CONTACTS,SKT,PC TAIL TERMINAL | PHONE CONNECTOR,PCB MNT,4 CONTACTS,SKT,PC TAIL TERMINAL | PHONE CONNECTOR,PCB MNT,8 CONTACTS,SKT,PC TAIL TERMINAL | PHONE CONNECTOR,PCB MNT,8 CONTACTS,SKT,PC TAIL TERMINAL | PHONE CONNECTOR,PCB MNT,8 CONTACTS,SKT,PC TAIL TERMINAL | PHONE CONNECTOR,PCB MNT,6 CONTACTS,SKT,PC TAIL TERMINAL | PHONE CONNECTOR,PCB MNT,56 CONTACTS,SKT,PC TAIL TERMINAL | PHONE CONNECTOR,PCB MNT,8 CONTACTS,SKT,PC TAIL TERMINAL |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | JACK | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 7 | 1 |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 8 | 6 | 4 | 8 | 8 | 8 | 6 | 56 | 8 |
| Other features | TRAY LOADED | - | - | KEYED, PANEL STOPS,TRAY PACKED | PANEL STOPS,TUBE LOADED | - | - | 7 PORT, 8-POSITION EACH | KEYED |
| Board mount options | MOUNTING FLANGE | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | - | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.685 inch | 0.453 inch | 0.453 inch | 0.7 inch | 0.7 inch | 0.453 inch | 0.453 inch | - | 0.453 inch |
| subject depth | 0.815 inch | 0.713 inch | 0.713 inch | 0.495 inch | 0.495 inch | 0.713 inch | 0.713 inch | - | 0.713 inch |
| body length | 0.735 inch | 0.52 inch | 0.441 inch | 0.71 inch | 0.71 inch | 0.598 inch | 0.52 inch | - | 0.598 inch |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | - | AU ON NI |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | - | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact style | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | - | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | - | 1000VAC V |
| Durability | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | - | 750 Cycles |
| Insulation resistance | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | - | 500000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | GRAY | GRAY | BLACK | BLACK | GRAY | GRAY | - | GRAY |
| insulator material | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | - | POLYESTER |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | - | RIGHT ANGLE |
| Plating thickness | 50u inch | 50u inch | 50u inch | 50u inch | 50u inch | 50u inch | 50u inch | - | 50u inch |
| Rated current (signal) | 0.2 A | 0.2 A | 0.2 A | 0.2 A | 0.2 A | 0.2 A | 0.2 A | - | 0.2 A |
| Guideline | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | - | CSA, UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.135 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | - | 0.126 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |