
QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 2.4576 MHz, ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | IQD Frequency Products |
| package instruction | HC49, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | BULK |
| Ageing | 3 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 1000 µW |
| frequency stability | 0.005% |
| frequency tolerance | 20 ppm |
| JESD-609 code | e3/e1 |
| load capacitance | 30 pF |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 2.4576 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| physical size | L11.05XB4.65XH13.46 (mm)/L0.435XB0.183XH0.53 (inch) |
| Series resistance | 600 Ω |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN/TIN SILVER COPPER |
| Base Number Matches | 1 |
