Pin Diode, 100V V(BR),
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1164760731 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 0 |
| Minimum breakdown voltage | 100 V |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum diode capacitance | 0.6 pF |
| Nominal diode capacitance | 0.6 pF |
| Maximum diode forward resistance | 1 Ω |
| Diode resistance test current | 100 mA |
| Diode resistance test frequency | 100 MHz |
| Diode type | PIN DIODE |
| JESD-609 code | e0 |
| Minority carrier nominal lifetime | 0.6 µs |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |