
Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Conexcon Group |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.571 inch |
| subject depth | 0.512 inch |
| body length | 0.591 inch |
| Body/casing type | JACK |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 300VAC V |
| Durability | 1000 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 6816 |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| Plating thickness | 6u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.146 inch |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 8 |
| Base Number Matches | 1 |

| 6816-4861 | 6816-4862 | 6816-6863 | 6816-7863 | 6816-7663 | 6816-6864 | 6816-5441 | 6816-4881 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack | Telecom and Datacom Connector, 6 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack | Telecom and Datacom Connector, 4 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.571 inch | 0.571 inch | 0.571 inch | 0.571 inch | 0.571 inch | 0.571 inch | 0.571 inch | 0.571 inch |
| subject depth | 0.512 inch | 0.512 inch | 0.512 inch | 0.512 inch | 0.512 inch | 0.512 inch | 0.512 inch | 0.512 inch |
| body length | 0.591 inch | 0.591 inch | 0.669 inch | 0.669 inch | 0.559 inch | 0.669 inch | 0.393 inch | 0.591 inch |
| Body/casing type | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 300VAC V | 300VAC V | 300VAC V | 300VAC V | 300VAC V | 300VAC V | 300VAC V | 300VAC V |
| Durability | 1000 Cycles | 1000 Cycles | 1000 Cycles | 1000 Cycles | 1000 Cycles | 1000 Cycles | 1000 Cycles | 1000 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | GRAY | BLACK | BLACK | BLACK | GRAY | BLACK | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 6816 | 6816 | 6816 | 6816 | 6816 | 6816 | 6816 | 6816 |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Plating thickness | 6u inch | 6u inch | 30u inch | 50u inch | 50u inch | 30u inch | 15u inch | 6u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.146 inch | 0.146 inch | 0.146 inch | 0.146 inch | 0.146 inch | 0.146 inch | 0.146 inch | 0.146 inch |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 6 | 8 | 4 | 8 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |