
HCMOS Output Clock Oscillator, 16MHz Nom,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 145071072282 |
| package instruction | DILCC4,.2,200 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| YTEOL | 6.2 |
| Other features | STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION |
| maximum descent time | 5 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 150% |
| JESD-609 code | e4 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 4 |
| Nominal operating frequency | 16 MHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Oscillator type | HCMOS |
| Output load | 15 pF |
| Maximum output low current | 4 mA |
| Package body material | CERAMIC |
| Encapsulate equivalent code | DILCC4,.2,200 |
| physical size | 7.0mm x 5.0mm x 1.4mm |
| longest rise time | 5 ns |
| Maximum slew rate | 30 mA |
| Maximum supply voltage | 2.625 V |
| Minimum supply voltage | 2.375 V |
| Nominal supply voltage | 2.5 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 55/45 % |
| technology | HCMOS |
| Terminal surface | GOLD OVER NICKEL |