
PCB Connector, 8 Contact(s), 1 Row(s), Female, Right Angle, 0.043 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Black Insulator, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1167059520 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Board mount options | SOLDER HOLDING POSTS |
| body width | 0.071 inch |
| subject depth | 0.606 inch |
| body length | 0.543 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | PCB CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 100 mΩ |
| Contact style | COMPRESSION |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Durability | 10000 Cycles |
| Filter function | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Plug contact pitch | 0.043 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 20u inch |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| Terminal pitch | 1.0922 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 8 |