
Film Capacitor, Polyester, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, 10uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |
| Number of terminals | 2 |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Is it lead-free? | Yes |
| YTEOL | 0 |
| package instruction | , |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Objectid | 1988067019 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Country Of Origin | Japan |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 100 V |
| capacitance | 10 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYESTER |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | 551 |